Tabulka velikostí triček: Jak vybrat správnou velikost trička?

Nákup oblečení přes internet je pohodlný, ale v rámci výběru velikosti může být ošemetný. Ne všichni výrobci se drží těch stejných rozměrů, a tak se nemusí vyplatit striktně následovat číslování, které běžně nosíte. Jak ale vybrat správnou velikost trička? V tomto článku vám pomůžeme zorientovat se v tabulkách velikostí a představíme si základní parametry, které jsou při výběru nejdůležitější.

Základní parametry pro určení správné velikosti

Pokud chcete dosáhnout toho, že vám tričko bude dokonale sedět, není nic jednoduššího než se zaměřit na jeho rozměry, které následně porovnáte s vašimi mírami. Pro výběr trička budete potřebovat znát:
 • Obvod hrudníku – stačí změřit váš hrudník kolem dokola v jeho nejširší části. Díky tomu tričko nebude příliš těsné ani příliš volné;
 • Délku trička – standardně se měří od ramene k horní části boků, ale záleží jen na vašem stylu. Zatímco někteří lidé mají raději delší trička, jiní preferují kratší střih;
 • Délku rukávů – ano, i rukávy mají při výběru vhodné velikosti své místo. Nejlépe vypadají, pokud překrývají zhruba horní polovinu paží.
Rozměry odpovídající různému číslování standardně najdete v tabulce velikostí. S jejich pomocí pak můžete snadno najít velikost, která bude nejlépe odpovídat vaší stavbě těla, a tak najít tričko, které vám bude s jistotou pasovat přesně podle vašich představ.
Tabulka velikostí triček: Jak vybrat správnou velikost trička?

Rozdíly v tabulkách velikostí

Jenže aby toho nebylo málo, tabulky velikostí se mohou lišit. Hlavní rozdíl spočívá v tom, pro koho jsou trička určená. Například dámská velikost „M“ bude mít jiné rozměry než pánská nebo dětská. Ukázku standardizovaných velikostí triček s krátkým rukávem a rozdílů mezi pánskými, dámskými a dětskými variantami vám poskytne tabulka níže.

Pánská trička

XS
S
M
L
XL
XXL
Obvod hrudníku
86–91 cm
91–96 cm
96–101 cm
101–106 cm
106–111 cm
111–116 cm
Délka trička
66–68 cm
68–70 cm
70–72 cm
72–74 cm
74–76 cm
76–78 cm
Délka rukávů
18–20 cm
20–22 cm
22–24 cm
24–26 cm
26–28 cm
28–30 cm

Dámská trička

XS
S
M
L
XL
XXL
Obvod hrudníku
81–86 cm
86–91 cm
91–96 cm
96–101 cm
101–106 cm
106–111 cm
Délka trička
61–63 cm
63–65 cm
65–67 cm
67–69 cm
69–71 cm
71–73 cm
Délka rukávů
15–17 cm
16–18 cm
17–19 cm
18–20 cm
19–21 cm
20–22 cm

Dámská trička

XS
S
M
L
XL
Obvod hrudníku
53–56 cm
56–61 cm
61–66 cm
66–71 cm
71–77 cm
Délka trička
34–36 cm
36–40 cm
40–45 cm
45–50 cm
50–56 cm
Délka rukávů
11–13 cm
12–15 cm
13–16 cm
14–18 cm
15–21 cm

Rozměry uvedené v tabulce výše vycházejí z obecných doporučení a mohou se lišit podle značky a konkrétního výrobce. Setkat se můžete také s unisex tričky, kde jsou rozměry pro muže i ženy stejné.

V rámci tabulek velikostí běžně narazíte na rozdíly i v rámci různých zemí. Nejmarkantnější jsou především v asijských zemích, kde se velikost oproti našim standardům může lišit i o celé číslo. Příkladem může být dámská velikost M, jejíž standardizované rozměry si můžete porovnat v tabulce níže.

Evropské číslování
Asijské číslování
Obvod hrudníku
91–96 cm
86–91 cm
Délka trička
65–67 cm
63–65 cm
Délka rukávů
17–19 cm
16–18 cm

Jak vidíte, na asijském trhu by dámské tričko velikosti M odpovídalo evropské variantě S, což může v reálu udělat pořádný rozdíl. Je to dáno především tím, že lidé původem z Asie obvykle bývají menšího vzrůstu než Evropané. Tato informace se může hodit zejména při nakupování na zahraničních online tržištích, kde zboží běžně pochází z Číny nebo jiných asijských zemí.

Rozměry u jednotlivých velikostí může ovlivnit také samotný střih. Standardní trička bývají celkově volnější, ale zároveň jemně kopírují tělesné křivky, zejména v oblasti hrudníku, kde mají stejné, nebo jen lehce větší rozměry, než jsou vaše skutečné míry. V tom se liší od volných triček, která nabízejí více prostoru a volnosti pohybu po celé délce včetně rukávů. Úplným opakem jsou pak slim fit trička, která bývají přiléhavá a často mají zúžený pas.

Jak si správně vzít základní míry?

Pro správné určení velikosti trička je v první řadě důležité si správně vzít potřebné míry, abyste následně mohli podle tabulky velikostí zvolit odpovídající číslování. K tomu budete potřebovat:

 • krejčovský metr, nebo pevný provázek a dostatečně dlouhý klasický metr,
 • větší zrcadlo nebo někoho, kdo vám bude asistovat.

Jak změřit hrudník?

 1. Zaujměte uvolněný, přirozený postoj s rukama podél těla.
 2. Omotejte krejčovský metr nebo provázek kolem nejširší části hrudníku (obvykle těsně pod podpaždím a přes linii bradavek).
 3. Ujistěte se, že není příliš utažený a leží v jedné rovině po celém obvodu hrudníku.
 4. Poté si poznačte míry z krejčovského metru, a pokud používáte provázek, odpovídající délku přeměřte klasickým metrem.

Jak změřit délku trička?

 1. Zaujměte uvolněný, přirozený postoj s rukama podél těla.
 2. Přiložte konec krejčovského metru nebo provázku zhruba do středu mezi ramenem a krkem (tímto místem standardně vede ramenní šev trička) a nechte ho viset kolmo dolů tak, aby kopíroval obrys vašeho těla.
 3. Poté změřte délku po místo, kam by mělo tričko sahat. Nejčastěji se jedná o kyčelní kost.
 4. Naměřené hodnoty si poté zapište

Jak změřit délku rukávů?

 1. Zaujměte uvolněný, přirozený postoj a ruce dejte do upažení tak, aby s vaším trupem uzavíraly pravý úhel.
 2. Poté změřte délku podle toho, zda sháníte tričko s krátkým, nebo s dlouhým rukávem – v prvním případě měřte zhruba do poloviny paže, v druhém až k okraji zápěstí.
 3. Dbejte přitom na to, aby metr či provázek kopíroval přirozený tvar vaší paže.
 4. Pak už jen stačí si naměřené hodnoty poznačit.

Pokud se chcete vyhnout omylům, doporučujeme měření pro jistotu provést dvakrát nebo klidně i třikrát, abyste si potvrdili, že jsou vaše míry přesné. Také se vyhněte tomu, že byste metr příliš natahovali nebo ho nechali zkroucený či srolovaný. I v takovém případě by výsledné míry nemusely sedět.

Orientace v tabulce velikostí

Když už máte míry zapsané, tak už jen zbývá je najít v tabulce velikostí a vybrat vhodné číslo vybraného trička. Tabulka může zahrnovat různé rozměry, v případě triček se však setkáte minimálně s šířkou (přes hrudník) a délkou – jak se můžete přesvědčit v ukázkové tabulce níže.

XS
S
M
L
XL
XXL
3XL
4XL
5XL
Obvod hrudníku
48 cm
51 cm
53 cm
56 cm
58 cm
61 cm
66 cm
68 cm
72 cm
Délka trička
68 cm
70 cm
72 cm
74 cm
76 cm
78 cm
82 cm
84 cm
88 cm

Šířkou se rozumí vzdálenost mezi pravým a levým okrajem trička v úrovni hrudníku – měla by tedy odpovídat polovině obvodu vašeho hrudníku. Délka se pak měří od ramenního švu až ke spodnímu okraji trička. U ní tedy nemusíte nic přepočítávat a stačí se řídit vašimi mírami a požadavky.

Jakmile se v tabulce zorientujete, stačí už jen dohledat rozměry, které nejvíce odpovídají vašim mírám. V potaz vezměte i to, jak moc upnuté nebo naopak volné by tričko mělo být.

Závěrem už zbývá jen zdůraznit, že schopnost orientace v tabulkách velikostí je pro nákup oblečení přes internet nesmírně důležitá. Když si porovnáte vlastní míry s těmito tabulkami, můžete trefit správnou velikost hned napoprvé. Díky tomu si zajistíte pohodlí a vyhnete se zdlouhavému vracení zboží, které vám přidělává zbytečné starosti.

Nezávazná poptávka

Online kalkulace tisku

Online kalkulace

Pošlete nezávaznou poptávku

Pokud si nejste s něčim jisti, doladíme to spoluVložit poptávku