Sítotisk: Co to je a jak funguje?

Ve světě, kdy digitalizace prostupuje prakticky do všech oblastí průmyslu, což pochopitelně zahrnuje i tisk, se často zapomíná na ostatní, často i mnohem efektivnější technologie, mezi které patří mimo jiné sítotisk. S jeho pomocí lze tisknout motivy, které jsou vysoce odolné proti opotřebení a navíc mohou být doplněny o řadu zajímavých efektů , díky nimž vaše vybraná předloha nabyde zcela nového rozměru.

Co je to sítotisk a jak funguje?

Sítotisk se od ostatních technologií docela liší, jelikož funguje na principu takzvaného průtisku. V praxi to znamená, že se vybraná barva protlačuje skrze tiskovou formu (síto). K protlačování však dochází pouze v místech s volnými otvory, zatímco okolní prostor je pokrytý krycí vrstvou a tím pádem nepropustný, díky čemuž je dosaženo požadovaného barevného rozložení motivu a jeho tvaru.

Jako zmíněnou formu či takzvané síto si můžete představit jemnou tkaninu nebo textilii, která je pevně upnuta do sítotiskového rámu. Ještě před samotným tiskem se na ni nanese řídká hmota, která slouží jako zmíněná krycí vrstva. Na síto se následně přiloží filmový výtažek a forma se osvítí. V místech osvícení pak vrstva ztuhne, zatímco v místech tisku, která jsou překryta obrazem na filmovém výtažku, zůstane řídká. Poté se síto vymyje, čímž se řídká hmota vyplaví, a síto je připravené k tisku.

Každá zvolená barva vyžaduje samostatné síto a pochopitelně také filmový výtažek. Volba a vyvážení každého barevného odstínu probíhá ručně, a to buď na základě osobních zkušeností nebo tiskových zkoušek, aby došlo k co možná nejvěrnější reprodukci dodané předlohy. Často dochází i k tisku podkladovou barvou, aby překryla barvu potiskovaného textilního materiálu, než se na něj natiskne samotný motiv.

06-sitotisk-na-textil
01-sitotisk-na-textil

Jemný a prodyšný výsledek

Možná byste si mohli myslet, že by kvůli velkému vrstvení mohl výsledný motiv připomínat tuhou placku, zejména pak u komplikovanějších předloh. Tomu však lze poměrně snadno předejít, a to hned dvěma způsoby. Prvním z nich je použití vodových barev, které při potisku textilu nevytvářejí tak silný nános, díky čemuž uchovávají jeho jemnost a prodyšnost. Barvy však logicky nejsou tak výrazné a působí matněji než plastizolové barvy.

Druhou možností, které využíváme standardně a tudíž bez příplatku, je technologie discharge. Během tohoto postupu se namísto bílé vrstvy použije leptací báze discharge, která látku v místě tisku odbarví. Samotné barvy motivu se pak nanášejí přímo na vybělená vlákna, díky čemuž dobře kryjí, jsou syté a zářivé, ale výsledný potisk zůstává prodyšný a na omak příjemně jemný, a to dokonce i na tmavém textilu.

Je však třeba mít na paměti, že technologii discharge není možné aplikovat při potisku některých značek a barev textilu – často se to týká modrých odstínů. Pro tyto případy pochopitelně existují další postupy a metody, s jejichž pomocí lze dosáhnout kýženého výsledku. Pokud si s výběrem technologie nevíte rady, nebojte se nás kontaktovat pro více informací.

Nezávazná poptávka

Online kalkulace tisku

Online kalkulace

Pošlete nezávaznou poptávku

Pokud si nejste s něčim jisti, doladíme to spoluVložit poptávku