Vybíráte tričko? Z jakého materiálu by mělo být?

Také se vám stalo, že jste sháněli kvalitní tričko a nevěděli si rady? Stále převládá stav, že kvantita převažuje nad kvalitou. Proto můžete koupit trička za „pár korun“, ale jejich kvalita je mizivá – časem ztratí barvu, změní tvar, vytáhnou se, pokud se zapotíte, pot je bohužel cítit… Seznamte se výhodami i nevýhodami nejčastěji používaných materiálů na výrobu triček, abyste příště již netápali.

Materiál, z něhož je tričko vyrobeno, určuje podobu celého produktu. Na výběr máte buď přírodní, nebo umělý. Kterému dáte přednost?

Bavlna

Jedná se o přírodní materiál, jehož výhoda spočívá v tom, že je velice příjemný na nošení, prodyšný, poměrně odolný, dobře se pere a žehlí. Jako minus uvádíme mačkavost a téměř žádnou elasticitu (pružnost), méně kvalitní bavlna má sklony ke žmolkovatění, profoukne a nezahřeje, tudíž není příliš vhodná na zimu. Rovněž počítejte s tím, že se trochu srazí. Ideální vlastnosti bavlněný oděv nabývá s příměsí umělého vlákna (ovšem stačí pouze 2 – 8 % příměsi).

S ohledem na udržitelnost a ochranu naší planety se můžete setkat s pojmem bio bavlna. Doporučujeme ji všem, komu záleží na férových podmínkách, také na způsobu pěstování a sklízení. Vlastnosti jsou stejné jako u klasické bavlny. Při nákupu dejte na tzv. „první dotyk“, hladká a jemná bavlna je kvalitnější než hrubá bavlna.

Pokud chcete trička s potiskem, bavlna je pro tento účel nejlepší materiál. Čím více umělých vláken, tím více ztrácí motiv sytost barvy.

Polyester

Také šifon či polyesterové hedvábí. Jedná se o umělé vlákno, u něhož vítězí velice nízká cena. Z výhod zmiňme, že se nemačká, nevybledne, je lehký a pokud je i kvalitní (setkáme se totiž i s velmi nekvalitním polyesterem), je vzdušný a elegantní. Dobře saje pot a rychle schne. Hlavní nevýhodu vidíme především v ekologii, neboť se vyrábí z ropy a opakované praní škodí životnímu prostředí. Nekvalitní polyester je neprodyšný.

Elasten

Opět se jedná o uměle vytvořené vlákno (mnohdy se ukrývá pod názvem značky – Lycra, Spandex, Dorlastan aj.). Bývá příměsí jedné z výše jmenovaných látek. Jeho kouzlo spočívá v nemačkavosti, pružnosti, je příjemný na omak, skvěle drží tvar, nevybledne. A v neposlední řadě je levný. Mezi nevýhody patří špatná prodyšnost, prát se musí na nižší teplotu (30° – 40 °C).

Viskóza

Ukrývá se také pod názvem umělé hedvábí. Látka přírodního původu, vyrábí se ze dřeva či bavlny. Jako plus uveďme, že je velmi příjemná na dotyk, splývavá, skvěle saje pot a je chladivá, nežmolkuje. Nevýhody: postupně se sepere, méně kvalitní viskóza se sráží a mačká. 

Bambus

Jde v podstatě o viskózu z bambusu. Látky z bambusu jsou příjemné, měkké, prodyšné, jemné. Udržuje přirozené mikroklima pokožky, neboť dobře absorbuje vlhkost. Je antibakteriální, termoregulační (v létě chladí a v zimě hřeje), antistatický.

Nezávazná poptávka

Online kalkulace tisku

Online kalkulace

Pošlete nezávaznou poptávku

Pokud si nejste s něčim jisti, doladíme to spoluVložit poptávku