Velké srovnání technologií potisku textilu

Pro potisk textilu se používají různé technologie, od tradičních technologií s počátky před sto lety, až po moderní technologie staré několik let. Jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie mají? Kdy se používají a jak s nimi pracujeme my, v Colorfactory? To vše se dozvíte v následujících řádcích. 

Zaměříme se na tyto technologie: digitální tisk přímý (DTG), digitální transfer (DTF), sítotisk a sublimaci. 

Digitální tisk přímý

Při této technologii tisku se používá stroj, jehož hlava nanáší tiskový motiv přímo na textil. Většinou inkousty na bázi vody. 

Výhody: přesný tisk a neomezená barevnost ve vysokém rozlišení, dobrá prodyšnost na bílém textilu. 

Nevýhody: vyšší pořizovací cena a dražší spotřební materiál, horší prodyšnost na tmavém textilu, protože se musí podtisknout bílou barvou. Textil se musí také před tiskem ošetřit. 

Závěr: DGT je technologie, která má určitě své místo v potisku textilu. Hodí se pro menší náklady s požadavky na kvalitní, plnobarevné motivy. Cena za potisk je vyšší. U nás tuto technologie nepoužíváme. 

Digitální transfer

Jedná se většinou o výrobní linku, která je tvořena tiskárnou, práškovacím zařízením a zapékacím tunelem. Zde tisková hlava nanáší tiskový motiv zrcadlově na transferovou folii v roli, která je široká většinou 30 nebo 60 cm. Pak folie prochází zařízením, kde se nanáší na motiv transferový prášek a nakonec  je polymerizován v zapékacím zařízení. Hotový transfer se aplikuje pomocí průmyslového lisu na textil. 

Výhody: velké množství různých druhů  a typů transferového prášku. Další výhodou je nižší pořizovací cena a rychlost tisku – až 10m2 za hodinu. 

Nevýhody: menší prodyšnost tisku, zvlášť u velkých tiskových motivů. Horší na zpracování při řezu. 

Závěr: DTF se hodí na potisk menších nákladů triček, mikin nebo tašek, kde nevadí ani menší prodyšnost. A pak u textilu, který nejde jinak potisknout, například kšiltovky nebo deštníky. V Colorfactory tuto technologii používáme a máme s ní dobré zkušenosti. 

Sítotisk

Jedna z nejstarších technologií potisku vůbec. I přesto, že v posledních čtyřiceti letech došlo k velkému pokroku, princip zůstává stejný. Barvy se protlačují skrze tkaninu s použitím sítotiskového rámu. Dnes se nejčastěji vyrábí z hliníku. 

Jak se vyrábí tisková šablona? 

V textilním sítotisku se používají tkaniny od 15 do 140 vláken na centimetr. Na rám s upnutou tkaninou se pak nanese světlocitlivá emulze a nechá se uschnout. Dále pak na tuto vrstvu přilepí film, vloží do vakuového rámu, kde se odsaje vzduch a provede se osvit UV lampou. U nás používáme stroje CTS od amerického výrobce M&R, díky kterému je postup jiný. Místo filmu se přímo na emulzi tiskne motiv, a poté se osvitem vytvrdí. Díky tomu se příprava šablony urychlí a zpřesní. Takto připravená šablona se upne do tiskového stroje a jde se tisknout. U nás používáme automatické carousely ROQ a Anatol. Pro polymerizaci používáme horkovzdušný tunel s teplotou 160 °C na dvě minuty a je hotovo. 

Výhody: velmi dobře lze ovlivnit výsledek tisku. Od výběru tkaniny, barev přítlak, úhel tiskové těrky, atp. Velká prodyšnost a jemnost tisků. Rychlost tisku. Hodí se pro velké náklady. Nízká cena. Tisk různých efektů, například metalické odstíny, reflexní barvy, barvy svítící v noci. Velká trvanlivost a odolnost potisku. 

Nevýhody: nehodí se pro malé zakázky, kvůli náročnější přípravě tiskové šablony. 

Závěr: Sítotisk se hodí pro potisk různého textilu, pokud chcete ušetřit na ceně, ale rozhodně ne na kvalitě, je to ideální volba. Sítotisk je v Colorfactory naší doménou. 

Sítotiskový transfer

Na klasickém sítotiskovém stroji pro plochý tisk se  zrcadlově na transferový papír prášku a vytvrzuje v horkovzdušném tunelu. Aplikace probíhá podobně jako u digitálního transferu pomocí průmyslového lisu na textil. 

Výhody: vhodný pro větší náklady, jednodušších jedno nebo dvoubarevných motivů. Tisk do zásoby, kdy je, ale možné aplikovat po několika kusech. 

Nevýhody: nehodí se na velké náklady. Používá se tam, kde se nedá použít přímý sítotisk. 

Závěr: Sítotiskový transfer je dobrým doplňkem pro přímý sítotisk. 

Sublimace

Sublimace je technologie, kdy je možné tisknout pouze na bílý polyester. Na začátku se v sublimační tiskárně vytiskne tiskový motiv na sublimační papír a následně se aplikuje pomocí průmyslových lisů. Často se používá při výrobě dresů. 

Výhody: velká trvanlivost, jednoduchost procesů. Vysoké rozlišení tisku. 

Nevýhody: větší omezení při výběru materiálů pro tisk. 

Závěr: Sublimaci u nás neprovádíme, používají jej spíše firmy specializující se na výrobu dresů. 

Shrnutí

Jak je vidno, technologie se mění, ale to hlavní zůstává. Naši klienti, tak jako vy, chtějí co nejlepší výsledky za co nejlepší cenu. Z toho vyplývá, že nejlepší metodou tisku, pokud uvažujete o nákladu na 30 ks, je sítotisk. Každá výše uvedených technologií, ale má co nabídnout a má své využití ve světě potisku. 

Pro představu, kam se sítotisk za tu dobu existence posunul. Od ruční výroby šablon a ručního nanášení barvy, po výrobu 100 šablon denně díky strojům a počítačům. Přesto je nejlepších výsledků dosaženo, hlavně díky zkušenostem obsluhy, díky lidem, kteří tisknou denně tisíce kusů. 

Rádi vám naše bohaté zkušenosti předvedeme v praxi. Obraťte se na nás. Vybereme pro vás tu nejvhodnější technologii tisku a připravíme zakázku k vaší spokojenosti. 

13.10.2023

Radim Špás

Nezávazná poptávka

Online kalkulace tisku

Online kalkulace

Pošlete nezávaznou poptávku

Pokud si nejste s něčim jisti, doladíme to spoluVložit poptávku