Bavlna – klasika, která z módy nevyjde

Bavlna je všude kolem nás. Nevěříte? Jen váš šatník obsahuje mnoho věcí obsahujících bavlnu. Oblečení však není jediné, které se z bavlny vyrábí. K čemu všemu je tedy bavlna dobrá a jaké je její tajemství? Proč si vybíráme hlavně oděvy ze 100% bavlny?

Bavlna – klasika, která z módy nevyjde

Z čeho vůbec bavlna pochází? Bavlna jako taková se získává z rostlin bavlníku, konkrétně z jeho semen. Historie pěstování této rostliny sahá hluboko do minulosti, až tisíce let zpět. Tehdy byly premianty v jejím pěstování Egypt či Mexiko, Evropa byla tímto přírodním materiálem obohacena až zhruba v šestém století našeho letopočtu. Ač se těšila větší oblibě v minulosti, i dnes má mezi oděvními materiály důležité postavení, které sice syntetické materiály upozaďují, avšak bavlna je stále dosti žádaná. Jistě jste už viděli také bavlněné textilní tašky. Věděli jste, že se dokonce slaví i světový den bavlny? Ano, skutečně! Jedná se o poměrně novou záležitost, avšak pokud i vy chcete vzdát hold tomuto materiálu, zapište si do svých kalendářů datum 7. října, které je od roku 2019 pro oslavu bavlny vyhrazeno.

Pro pěstování bavlny jsou vhodné zejména teplé oblasti. Někteří pěstitelé však pro pěstování využívají levné postřiky, které nemusí působit dobře na lidské zdraví, a tak se mnoho odběratelů snaží tento způsob pěstování bavlny nepodporovat. Kvalita je v tomto případě více než důležitá. Pokud se vy sami chcete takové bavlně vyhnout, sáhněte po produktech obsahujících organickou bavlnu, neboť v tomto případě se bavlníky pěstují bez použití toxických chemikálií. Ve většině případů se bavlna směsuje v přízích s chemickými vlákny, kdy se většinou jedná o nám dobře známý polyester.

Výhody bavlny

Asi každý vlastníme nějaký bavlněný oděv. Často vídáme například trička, ale mnoho lidí nedá dopustit na bavlněné spodní prádlo, které si vybírají zejména díky prodyšnosti tohoto materiálu. Jedná se navíc o jemný materiál, který je na těle velmi příjemný. Má také schopnost absorbovat vlhkost. Kvalitní bavlněné oblečení vám tedy i v horkých letních dnech zajistí opravdový komfort, který mnohdy syntetické materiály nedokáží zajistit ani zdaleka. Pokud navíc zvolíte do svého šatníku oblečení vyrobené z biobavlny, vybíráte se tak kousky, které jsou ještě  jemnější na dotek, neboť takový materiál není nijak porušen chemickými přípravky. Navíc takové tkaniny nepodstupují takové zpracování, což jen znásobí pozitivní vlastnosti tohoto materiálu.

Bavlněné tašky, zádové vaky 

Populární jsou také bavlněné plátěné tašky nebo vaky na záda s potiskem. Firmy je mohou využít k potisku reklamního textilu.

Vybírejte z naší nabídky a poptejte svůj potisk textilu již dnes.

Nezávazná poptávka

Online kalkulace tisku

Online kalkulace

Pošlete nezávaznou poptávku

Pokud si nejste s něčim jisti, doladíme to spoluVložit poptávku